background

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I JEJ ZNACZENIE

„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek,

ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu.”

Wojciech Oczko

(1537–1599) – doktor medycyny i filozofii, nadworny lekarz królów polskich

Ruch ze względów zdrowotnych potrzebny jest każdemu, niezależnie od wieku. Jest to nie tylko jedna z najbardziej wartościowych form wypoczynku, ale także środek kształtowania osobowości. Od najmłodszych lat człowiek przejawia naturalną potrzebę ruchu, dlatego kluczową sprawą jest rozwijanie już od dzieciństwa zamiłowania do udziału w różnych formach aktywności fizycznej. Ma to swoje głębokie uzasadnienie od strony fizjologicznej i zdrowotnej, jak również wychowawczej. Praca mięśni wywiera bardzo duży wpływ na: krążenie, oddychanie, gruczoły wydzielania wewnętrznego, wydolność fizyczną, wzrost odporności, stabilizację stawów i kręgosłupa, utrzymanie odpowiedniej wagi. Dzięki ćwiczeniom ruchowym możemy mobilizować funkcje całego organizmu, rozwijać je i przygotowywać do różnorodnych zadań, a także kształtować szereg cech osobowości, takich jak: wytrwałość, systematyczność, odwagę, koleżeńskość, punktualność, uczciwość.

Postępy techniki doprowadzają do tego, że człowiek coraz bardziej ogranicza swoją aktywność ruchową, czasami do minimum. Siedzący tryb życia nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, może także prowadzić do choroby. Hipokinezja zwiększa ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, na przykład: nadciśnienia tętniczego, chorób serca, otyłości, osteoporozy, udaru mózgu, raka jelita grubego.

 

Rola aktywności fizycznej jest zatem nie do przecenienia. To ona w głównej mierze będzie decydować o naszym samopoczuciu i zdrowiu w ciągu całego życia, wspomagając harmonijny rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Systematyczne i optymalne uprawianie sportu stanowi bowiem warunek podnoszenia na wyższy poziom walorów zdrowotnych naszego organizmu. Zatem również od nas samych zależy czy i jak długo je zachowamy.

2018  Comenius   globbers