Uczniowie o projekcie

“Mens sana in corpore sano”- ta łacińska sentencja jest nazwą projektu unijnego realizowanego w naszej szkole od września 2013 roku dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Komisji Europejskiej w ramach programu ” Uczenie się przez całe życie”. Przedsięwzięcie to będzie trwało dwa lata, a jego głównym celem jest wspieranie rozwoju uczniów poprzez zdobywanie świadomości, jak aktywność sportowa wpływa na zdrowy styl życia.

Warto zastanowić się chwilę nad własnym trybem życia, czy jest on na pewno dla nas korzystny. Bo zamiast siedzieć do godziny pierwszej w nocy przy komputerze, można by położyć się wcześniej spać i w ramach wyjątku przyjść raz wyspanym do szkoły. Powinniśmy też poświęcić trochę czasu na zajęcia sportowe, aby poprawić swoją sprawność fizyczną oraz wydolność organizmu. Taką możliwość daje nam przede wszystkim szkoła, umożliwiając trenowanie różnych dyscyplin sportowych po lekcjach, ale także udział w tym właśnie projekcie, realizowanym w ramach programu Comenius „Partnerskie Projekty Szkół”.. Uczestnictwo w nim uczy, jak ważne jest zdrowe odżywianie i sport w życiu każdego z nas. Pozwala także doskonalić swoje umiejętności ruchowe oraz zdobywać nowe, jak na przykład umiejętność gry w tenisa ziemnego. Dodatkowo kształci poprzez realizację różnorodnych zadań, wzbogaca o nowe doświadczenia.

W ramach realizacji projektu przewidziany jest wyjazd młodzieży z naszej szkoły do Soverato we Włoszech, co otwiera drogę do poznania nowych ludzi i miejsc. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku oraz Instituto di Istruzione Superiore ” G. Malafarina” pracują razem w celu udoskonalenia swego sposobu życia poprzez wybór zdrowszej diety, dopasowanie wiadomości zdobytych w czasie zajęć edukacyjnych do aktywności fizycznej, unikanie niebezpiecznych nałogów związanych z paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu czy zażywaniem narkotyków. Przyjazd uczniów z Włoch w następnym roku szkolnym pozwoli po raz kolejny podzielić się swoimi wiadomościami i spostrzeżeniami. Bezpośrednie spotkanie będzie też najlepszą okazją, aby znacząco poprawić naszą znajomość języków obcych: zarówno języka włoskiego, którego będziemy się uczyć w czasie 20-godzinnego kursu organizowanego w szkole, jak i języka angielskiego, który jest językiem roboczym projektu.
Dlatego udział w projekcie pozwala przeżyć wiele niezapomnianych chwil, a jestem przekonana, że dostarczy nam jeszcze wielu wspaniałych wrażeń.

Link do wspomnień uczestników projektu

Padlet

Karolina Dobrzańska klasa 1F