background

Lista filmów mobilności w Soverato: 

W ratuszu

Polskie tańce

Praca w szkole

„Wycieczka z historią w tle”

29 maja udaliśmy się do miejscowości Copanello nad wybrzeżem Morza Jońskiego,  gdzie w latach 70-ych ubiegłego wieku powstała wytwórnia kawy Guglielmo, jednej z najbardziej znanych marek na południu Włoch. W fabryce mieliśmy możliwość obejrzenia i poznania nowoczesnych technologii. Ale historia palarni kawy zaczęła się dużo wcześniej. W 1945 roku Guglielmo Papaleo otworzył w Catanzaro – stolicy Kalabrii, sklep z kawą. Postanowił także sprzedawać kawę paloną na miejscu. Jednak najbardziej nowatorskim pomysłem okazało się wydzielenie w sklepie miejsca, gdzie można było degustować przyrządzoną kawę.  My także otrzymaliśmy opakowanie jednego z produkowanych rodzajów espresso, którym będziemy mogli delektować się po powrocie do Polski, wspominając wyjazd do Włoch. Historia założyciela wytwórni kawy, który konsekwentnie realizował swoje marzenie, mimo młodego wieku i w czasach gdy kraj odbudowywał się z powojennych zgliszczy,  może być inspiracją dla młodzieży.

Czytaj więcej: „Wycieczka z historią w tle”

„Ricotta”

 

Południe Włoch, gdzie nie ma uprzemysłowionych terenów, oferuje turystom całe bogactwo natury. Ludzie żyjący tutaj, chcąc zachować to naturalne piękno, kładą  nacisk na rolnictwo ekologiczne. Żywność produkowana na takiej farmie to samo zdrowie. Mieliśmy okazję odwiedzić jedną z nich w Soverato Superiore, która jest znana z produkcji serów, szczególnie ricotty i fromaggio. Obserwowaliśmy cały proces ich powstawania.

Czytaj więcej: „Ricotta”

„La terra dei due Mari” – „Ziemia dwóch mórz”

 

Nasza szkoła partnerska zorganizowała w ramach projektu wycieczkę edukacyjną, na trasie której zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc wzdłuż brzegu Morza Jońskiego i Morza Tyrreńskiego. Odwiedziliśmy między innymi Reggio di Calabria, gdzie po tutejszym Regionalnym Parlamencie "Consiglio regionale della Calabria", oprowadzała nas pani przewodnik.

Czytaj więcej: „La terra dei due Mari” – „Ziemia dwóch mórz”

"Dzień Polski" na ziemi włoskiej

 

Mimo, iż pogoda nie dopisywała tego dnia, to atmosfera w partnerskiej szkole była i tak gorąca. Włoscy uczniowie oczekiwali z zaciekawieniem na to, co im przedstawimy. Rozpoczęliśmy od prezentacji o Brzesku, Polsce, województwie małopolskim, tradycjach polskich. Następnie omówiliśmy informacje, które udało nam się zebrać na temat zdrowego odżywiania oraz diety śródziemnomorskiej. Aby przybliżyć naszą tradycję, zaprezentowaliśmy jeden z najpopularniejszych tańców narodowych „Polonez".

Czytaj więcej: "Dzień Polski" na ziemi włoskiej

2018  Comenius   globbers